Certyfikacja ISO 14001 stanowi, że firma funkcjonuje w sposób przyjazny naturze i zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.
W dzisiejszych czasach wiele firm poszukuje sposobów na ograniczenie niekorzystnego oddziaływania na środowisko. A świadomość ekologiczna oraz wymagania w zakresie ochrony środowiska ciągle rosną. Jedną z możliwości świadomego i efektywnego eliminowania niekorzystnych czynników środowiskowych jest wdrożenie i certyfikacja systemu zarządzania środowiskowego.
Norma ISO 14001 została opracowana dla każdego rodzaju organizacji, działających w przeróżnych branżach i warunkach społeczno-kulturowo-geograficznych.
Podstawowym celem systemu zarządzania środowiskowego jest stworzenie procedur, tak aby zminimalizować negatywne czynniki oddziałujące na środowisko naturalne, ale również ograniczyć koszty związane z ochrona środowiska.
Istotą normy ISO 14001 jest wspomaganie organizacji – niezależnie od jej charakteru, wielkości i rodzaju – w zarządzaniu wpływem jej działań, wyrobów i usług na środowisko oraz minimalizacja tego oddziaływania i efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów.
Korzyści, które mogą wynikać z wdrożenia i certyfikacji normy ISO 14001 to m.in.:
- spełnienie wymagań odbiorcy,
- spełnienie wymagań prawnych dotyczących ochrony środowiska,
- lepsze zarządzanie czynnikami ryzyka w zakresie ochrony środowiska obecnie i w przyszłości,
- poprawa kontroli kosztów wynikająca z oszczędności materiałów i energii,
- optymalizacja doboru surowców, materiałów i produktów,
- poprawa efektywności zużycia surowców, energii i zmniejszenie ilości odpadów,
- zagospodarowanie odpadów,
- przygotowanie procesów magazynowania, pakowania (opakowania wielorazowe) i transportu (lepsze wykorzystanie środków transportu),
- zmniejszenie ryzyka środowiskowego przez uprzednie zidentyfikowanie zagrożeń i przygotowanie się na wypadek ich zaistnienia, co pozwoli uniknąć zablokowania inwestycji w związku z niedostosowaniem do uwarunkowań środowiskowych.
Norma ISO 14001 kierowana jest do każdej organizacji, która:
- chce utrzymywać i doskonalić system zarządzania środowiskowego od niewielkich organizacji prowadzących działalność w jednej lokalizacji po międzynarodowe korporacje,
- działa zgodnie z ustalona polityką i celami środowiskowymi,
- chce pokazać zgodność swoich działań na zewnątrz: klientom, konkurentom, otoczeniu,
- prowadzi działalność produkcyjną, przetwórczą i usługową.
Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Pingback: Aspekt środowiskowy - ekofaktor