Raport ESG w spółkach

raport ESG

Czy spółki zagraniczne z tej samej grupy składają odrębne raporty ESG?

Czy należy złożyć 1 raport ESG w imieniu spółki matki z uwzględnieniem danych ze wszystkich powiązanych spółek?

 

Szczegółowe procedury dotyczące składania sprawozdań ESG, w tym sytuacje, kiedy spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej są zwolnione z obowiązku odrębnego raportowania ESG określają przepisy nowego działu 6c „Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju”.

Natomiast według dyrektywy CSRD spółki z grupy kapitałowej będą mogły skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia raportu ESG, jeżeli:

1. Spółka-matka jest w UE ponieważ jej raport będzie obowiązkowo sporządzony pod ESRS, to wszystkie spółki objęte CSRD (za wyjątkiem dużych spółek notowanych na rynku regulowanym) będą uprawnione do skorzystania ze zwolnienia z raportowania ESG. Czyli ze sporządzenia i opublikowania jednostkowego/skonsolidowanego oświadczenia nt. zrównoważonego rozwoju. Nie zmienia to faktu, że dane ESG za siebie i ewentualnie swoją grupę, będą musiały przekazać spółce-matce. Dane te potrzebne są do sporządzenia raportu/oświadczenia za całą grupę na tym wyższym poziomie.

2. Gdy spółka-matka jest spoza UE i sporządziła raport ESG, który jest podstawą dla jej spółek zależnych w UE do skorzystania ze zwolnienia z raportowania na swoim poziomie. Raport sporządzono na podstawie ESRS lub innych standardów uznanych przez KE za ekwiwalentne.

3. Gdy spółka-matka spoza UE nie sporządziła raportu ESG albo sporządziła go według standardów, które nie są uznane przez KE za ekwiwalentne z ESRS. W takim przypadku żadna spółka nie może skorzystać z prawa do zwolnienia z raportowania na podstawie raportu ESG spółki-matki.

Możliwe jest także zwolnienie przy zastosowaniu przejściowego przepisu CSRD dotyczącego tzw. sztucznej konsolidacji. To dobrowolna opcja dla spółek w UE, które znalazły się jako nie mogące skorzystać ze zwolnienia. Gdy Raport ESG spółki-matki nie spełnia wymogów określonych w CSRD, to jedna ze spółek zbiera dane ESG. Dane należy zbierać od wszystkich pozostałych spółek zależnych w UE objętych CSRD. Sporządzony raport ESG obejmuje te wszystkie spółki i ich jednostki zależne. Do konsolidacji uprawniona jest ta spółka, która miała najwyższy przychód w ciągu ostatnich 5 lat w grupie. Jest to warunek w okresie przejściowym do 6 stycznia 2030 roku, tak by konsolidację sporządzała co roku ta sama spółka.

Jeżeli grupa kapitałowa nie podlegała dyrektywie NFRD, to sprawozdanie składa w 2026 r. za rok 2025 r. Zgodnie z dyrektywą CSRD duży podmiot to taki, który spełnia co najmniej dwa z trzech następujących kryteriów:

  • przychody netto ze sprzedaży: 40 mln EUR,
  • suma bilansowa: 20 mln EUR,
  • średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 250 osób.

Spółki zagraniczne w tej samej grupie kapitałowej mogą mieć możliwość złożenia jednego raportu ESG. Raport w imieniu spółki matki z uwzględnieniem danych ze wszystkich powiązanych spółek wymaga zgody i jednolitych zasad dotyczących raportowania. Alternatywnie, spółki mogą zdecydować się na składanie odrębnych raportów ESG, aby lepiej odzwierciedlić konkretne aspekty działalności.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z prawnikiem lub doradcą w zakresie raportowania ESG. Należy mieć pewność, że spełnia się wszystkie obowiązujące przepisy i standardy.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Jak powinien wyglądać raport ESG?
Klasyfikacja odpadów w procesie odzysku R3 i R5
Utylizacja laminatów czy recykling odpadów z laminatu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *